Fundacja pod nazwą INSTYTUT GOTOWOŚCI STRATEGICZNEJ, zwana dalej „Fundacją”, ustanowiona przez: Michała Łaszczewskiego
Zwanego dalej “Fundatorem” aktem notarialnym sporządzonym przez Sylwię Hajniak notariusza w Piotrkowie Trybunalskim, w dniu 15 kwietnia 2022 roku, działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach (tekst jednolity: Dz. U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203 z późniejszymi zmianami) oraz postanowień niniejszego Statutu.
Fundacja ma osobowość prawną.
Siedzibą fundacji jest miejscowość Bęczkowice w powiecie Piotrkowskim.
Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów może ona prowadzić działalność także poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Fundacja może ustanawiać swoje oddziały, filie i przedstawicielstwa lub uczestniczyć w innych organizacjach w kraju i za granicą.
Fundacja może używać następującego skrótu swojej nazwy „IGS”, wyróżniającego znaku graficznego oraz odpowiednika swojej nazwy w wybranych językach obcych. Odpowiednik nazwy w języku angielskim brzmi: „Strategic Readiness Institute”.
Czas trwania Fundacji jest nieograniczony.
Fundacja może ustanawiać certyfikaty, odznaki i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla fundacji, przyczyniającym się do realizacji celów fundacji.
Ministrem właściwym ze względu na cele Fundacji jest minister właściwy do spraw Obrony Narodowej
Celem Fundacji jest:
Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
Dla osiągnięcia swoich celów statutowych Fundacja może wspierać działalność innych osób prawnych oraz osób fizycznych, których działalność jest tożsama lub zbliżona z jej celami statutowymi.
Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie 2023,- ( dwa tysiące trzysta dwadzieścia trzy ) złote oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku działania.
Przekazana przez fundatorów kwota 1023,- ( tysiąc trzysta dwadzieścia trzy ) złote zostaje przeznaczona wyłącznie na działalność statutową.
Ze środków funduszu założycielskiego na działalność gospodarczą przeznaczona jest kwota 1000,- ( tysiąc ) złotych.
Dochody fundacji pochodzić mogą z:
Całość przychodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczana wyłącznie na działalność statutową.
Fundacja będzie prowadzić działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji jej celów statutowych, w następującym zakresie:
Działalność gospodarcza może być prowadzona wyłącznie w rozmiarach służących realizacji celów statutowych Fundacji. Dochód z działalności gospodarczej jest przeznaczony na realizację celów statutowych Fundacji.
W przypadku gdy, którakolwiek z powyższych rodzajów działalności będzie wymagała zgody, koncesji, potwierdzenia lub innej formy decyzji właściwego organu administracji państwowej, Fundacja będzie podejmować taką działalność po uzyskaniu stosownej decyzji.
Dla zapewnienia ciągłości pracy Fundacji, Zarząd Fundacji może postanowić o utworzeniu z dochodów Fundacji funduszu rezerwowego, z którego będą pokrywane wydatki Fundacji w dalszych latach jej funkcjonowania. Wysokość potrąceń na fundusz rezerwowy oraz jego wysokość określa Zarząd Fundacji.
W Fundacji niedopuszczalne jest:
Organem Fundacji jest Zarząd Fundacji, zwany dalej „Zarządem”,
Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków.
W przypadku uzyskania równej liczby głosów rozstrzyga głos Prezesa Fundacji.
Zarząd Fundacji kieruje Fundacją i reprezentuje ją na zewnątrz.
Zarząd fundacji składa się z 1 do 5 członków, w tym Prezesa zarządu. Fundator może zostać członkiem Zarządu.
Kadencja członków zarządu trwa 3 lata.
Funkcje członka zarządu można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.
Członków Zarządu pierwszej kadencji powołuje Fundator.
Następnych członków Zarządu na miejsce osób, które przestały pełnić tę funkcję, lub dla rozszerzenia składu Zarządu w trakcie kadencji w granicach określonych w ust. 2, powołuje swą decyzją Zarząd.
Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na rok. Posiedzenia Zarządu zwołuje prezes z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej dwóch członków zarządu.
Zarząd co roku przygotowuje sprawozdanie merytoryczne oraz finansowe z działalności Fundacji.
Zmiany Statutu Fundacji, w tym zmiana celu Fundacji, mogą być dokonywane z inicjatywy Zarządu, na podstawie uchwały Zarządu podjętej większością 3/4 głosów przy obecności co najmniej 3/4 członków Zarządu.
Ustanie członkostwa w Zarządzie Fundacji następuje poprzez:
Odwołanie członka Zarządu Fundacji następuje w razie:
Do zadań Zarządu Fundacji należy:
Oświadczenia woli w imieniu Fundacji, w tym w sprawach majątkowych, składać może każdy członek Zarządu samodzielnie.
W sprawach majątkowych powyżej kwoty 50000 zł wymagany jest podpis Prezesa zarządu.
Decyzję o likwidacji Fundacji podejmuje Zarząd Fundacji z własnej inicjatywy.
Uchwałę o rozwiązaniu Fundacji podejmuje Zarząd Fundacji kwalifikowaną większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.
Uchwalono 15.04.2022 r. w Bęczkowicach